Aktuální projekty
DIAMÉĎA
Cílem projektu Diaméďa je vytvoření telemedicínského systému, který zajišťuje propojení kontinuálního monitoru glykémie s mobilní aplikací diabetického deníku a chytrou hračkou.
Telerehabilitace
Telerehabilitace je telemedicínské řešení, které pomocí chytrých technologií propojuje pacienta s ošetřujícím lékařem nebo fyzioterapeutem a umožňuje vzdálenou rehabilitaci pod jejich dohledem.
Protectu
Protectu je 24 hodinová služba vzdálené pomoci pro osoby, které se mohou ocitnout v život ohrožující situaci nebo v nouzovém stavu, kdy si nedokážou pomoci samy. Je vhodná pro seniory a pro osoby se zdravotními nebo pohybovými problémy. Prostřednictvím chytrého zařízení, které uživatel nosí u sebe, je v nepřetržitém kontaktu s týmem asistentů připraveným pomoci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
HomeBalance
Homebalance je interaktivní pomůcka, využívaná v rehabilitaci pacientů s poruchou rovnováhy různého původu. V rehabilitačním lékařství je systém používán v rámci komplexní terapie u pacientů po poškození mozku v akutním, ale také v chronickém stádiu onemocnění, kdy již konvenční léčba často nepřináší výrazné zlepšení. V pediatrii je využíván zejména u poúrazových stavů nebo u dětské mozkové obrny. U seniorů nachází uplatnění především v prevenci pádů z důvodů poruch rovnováhy. Systém je též možné využít ve fyzioterapii u pacientů po ortopedických operacích a se sníženou pohyblivostí dolních končetin. Homebalance je využíván ve zdravotnických zařízeních, v komunitních centrech nebo v domácím prostředí.
Diani
Ve spolupráci Společného pracovičtě FBMI ČVUT a 1. LF UK, Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze a Norského centra pro integrovanou péči a telemedicínu (NST) vznikl projekt Diani, který je založen právě na myšlence vytvoření platformy pro online telemonitoraci diabetických pacientů. Jde tedy o nalezení technického řešení pro sběr, interpretaci a sdílení pacientských dat, momentálně s využitím mobilní aplikace diabetického deníku, chytrých hodinek, glukometru, kontinuálního monitoru glykémie a krokoměru.
Flexiguard
FlexiGuard je biotelemetrický systém vyvíjený pro monitorování fyziologického stavu a environmentálních podmínek hasičů, záchranářů a vojáků během jejich zásahu. Mezi sledované parametry patří například tepová frekvence, pohyb těla, teplota, vlhkost, přítomnost explozivních či toxických látek, radiace, apod. Data jsou v reálném čase přenášena na displej zobrazovacího zařízení hlavního velitele zásahové jednotky.
FlexiGuard KUNA
FlexiGuard KUNA je aplikace zobrazující databázi nebezpečných látek s možností vyhledávání podle UN/Kemler kódu a podle názvu nebezpečné látky. S pomocí této aplikace lze snadno vyhledat podle identifikačního kódu Kemler, kódu ohrožení nebo názvu látky bezpečnostní pokyny podle MDČR. V databázi jsou obsaženy - popis ohrožení, instrukce pro ochranu obyvatelstva, první pomoc, požár a znečištění prostředí. Aplikace je určena především jako doplňková pomůcka pro složky IZS. KUNA má nastavitelný skin (světlý/tmavý) a databázi lze zobrazovat jednořádkově pro větší přehlednost, nebo s plnými názvy.
Kote
Kote je projekt zaměřený na vývoj mobilních aplikací určených pro testování a trénink kognitivních funkcí. Aplikace jsou využitelné jak v rámci prevence u zdravé populace, tak v rehabilitaci pacientů, kteří již poruchami kognitivních funkcí trpí. Aplikace jsou vyvíjeny na 1. LF UK na základě konzultací s terapeuty a testovány u pacientů v průběhu rehabilitačního procesu. Průběžně jsou doplňovány nové moduly, cíleně vyvíjené pro specifické skupiny pacientů.
Dyneelax
Hlavní myšlenkou je vývoj přístroje, tzv. LigAM, který umožňuje počítačem řízené vyhodnocení laxity kolene, a to se zaměřením na kloubní stabilitu, která je ovlivňovaná stavem zkříženého vazu v koleni. LigAM bude schopen generovat diagnostické reporty o stavu zkříženého vazu (kompletní či částečné trhliny) a přidružených struktur měkkých tkání (menisky) na základě plně automatizovaného měření procedur a kompletní analýzy statické laxity kolenního kloubu s ohledem na individuální charakteristiky pacienta. Zařízení sestává z automaticky ovládaného arthrometru a unikátního softwaru pro analýzu měřených dat.
PPI Lab: Pre Pulse Inhibition
PPI Lab (Pre Pulse Inhibition) je systém pro diagnostiku pomocí akustické prepulzní inhibice. Primárním využitím přístroje je automatizovaná podpora provedení vyšetření metodou akustické prepulzní inhibice (PPI). Výsledky jsou použitelné v psychiatrii jako doplňková metoda např. při diagnostice schizofrenie. Sekundárně je využitelný při biologických lékařských i nelékařských experimentech v psychologii, přírodovědě, „human research“ apod.
VLV Lab
VLV Lab je zařízení určené pro snímání biologických a technických signálů jako je EKG, EMG, kožní odpor, respirační křivka, teplota, vlhkost, tlak, fyzická aktivita apod. Primárním použitím VLV Lab zařízení je podpora výzkumu v oblasti biologie, psychologie a medicíny.
Telmed
Program TelMed slouží jako telemedicínská laboratoř vybavená řadou telemetrických zařízení a slouží primárně pro výuku studentů medicíny a biomedicínského inženýrství. Studenti si mohou vyzkoušet měření reálných dat s využitím glukometru, váhy, tlakoměru, pulzního oxymetru či EKG přístroje a následně jejich přenos a vyhodnocení skrze přidružený software.
Telebit
Telebit je systém, určený k dlouhodobému monitoringu a evidenci trendů zdravotního stavu jedince v domácím prostředí. Systém propojuje inteligentní senzorické komponenty (např. biometrický náramek, elektronická váha, inteligentní lednice, atd.) s aplikací, která automaticky sbírá měřená data a umožňuje jejich následnou analýzu. Jednotlivé komponenty jsou volně kombinovatelné podle potřeb uživatele, nebo na základě předešlé konzultace s odborníkem (lékařem). Na míru postavený set komponent uživateli poskytne absolutní přehled o vybraných životních funkcích. Změřená data jsou efektivně využitelná jak při léčebné terapii řady různých onemocnění, tak při zvýšeném zájmu o zdravý životní styl.
Flexidef
Cílem tohoto projektu je rozsáhlé testování a důkaz funkčnosti experimentálního počítačem řízeného defibrilátoru, který je určen zejména pro nízkoenergetickou defibrilaci. Přístroj umožňuje snadnější testování defibrilačních výbojů nebo jejich sekvence pro experimentální validaci nových defibrilačních technik. Zařízení se skládá z řídícího počítače, který zahrnuje komplexní programový software, digitální převodníky a moduly, ochranné a monitorovací funkce a vysokonapěťový zesilovač. Zařízení umožňuje flexibilní generování širokého spektra defibrilačních výbojů nebo sekvencí, které mohou být generovány buď samostatně, nebo na základě analýzy EKG signálu získaného v reálném čase. Metoda založená na řízené aplikaci několika nízkoenergetických defibrilačních impulzů používá mnohem nižší napětí a energii než standardní metody. Tato defibrilace je tedy šetrnější ke tkáním, včetně myokardu, a téměř bezbolestná, a to při zachování stejné účinnosti v porovnání s technikami současné praxe.